LATO Z FASONEM czyli LATO W TEATRZE TYCZYN 2015

.

/

Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy we współpracy z Gmina Tyczyn, Miejsko-Gminny Ośrodkiem Kultury w Tyczynie oraz Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Informacji Turystycznej w Tyczynie serdecznie zaprasza do udziału w projekcie edukacji teatralnej LATO  w Teatrze.

Wszystkie działania w ramach programu Lato w Teatrze odbędą się pod hasłem: „Lato z fasonem”. Fason to nie tylko forma i krój ubioru, ale również stan psychiczny. Skupimy się zatem na odkrywaniu własnego ja i docieraniu do swojego prawdziwego wizerunku. Obecnie to media mówią nam jak mamy wyglądać, jakiej muzyki słuchać i jak mamy się zachowywać. Coraz trudniej nam wsłuchać się w własne prawdziwe pragnienia i potrzeby.

Dlatego chcemy podjąć temat poszukiwań własnego ja. Będziemy rozmawiać o wewnętrznej i zewnętrznej stronie człowieka. We wszystkich grupach chcemy odpowiedzieć na pytania: Jak siebie widzimy? Jaki wpływ ma na nas wygląd zewnętrzny drugiego człowieka? Czy nasz wizerunek to maska? Czy we współczesnym świecie jest miejsce na oryginalność? Teatr jest idealnym medium do rozstrzygnięcia sporu na temat własnego ja. Wspólnie będziemy szukać teatralnych środków dla naszych wniosków.

Podczas naszej pracy będziemy inspirować się m.in. : baśniami J.H. Andersena a w szczególności: „Nowe szaty cesarza”, Antoine Saint Exepury: "Mały Książe"  J.D. Salinger: "Buszujący w zbożu" oraz  filmami Buntownik z wyboru”, „Diabeł ubiera się u Prady”, „Billy Elliot”.

Praca będzie odbywała się  w czterech grupach: trzech grupach aktorsko- muzyczno- scenograficznych oraz w jednej grupie dziennikarsko-modowej.  Integracją dla wszystkich grup będą poranne rozgrzewki , wieczory filmowe w „Modnym  Kinie”, warsztat choreograficzny, warsztat dramy, Teen Swap oraz „Modny i zdrowy targ śniadaniowy”.

Naszym głównym celem zajęć jest zachęcenie dzieci i młodzieży do wyrażania swoich emocji poprzez sztukę.

( kliknij na obrazek a przjdziesz do strony Facebook projektu)

Prowadzący warsztaty:

Aktorsko-scenograficzno-muzyczne :

Ewa Mrówczyńska – aktorka Teatru Maska, prezes Stowarzyszenia Teatr Poddańczy

Iga Eckert - nauczyciel rytmiki w Państwowej Ogólnokształcącej  Szkoły Muzycznej w Katowicach, aktorka krakowskiego Teatru Bez Rzędów

Grzegorz Eckert  - aktor Śląskiego Teatru Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach

Mateusz Mikosza- aktor Olsztyńskiego Teatru Lalek.

Krzysztof Paluch – magister sztuki, autor scenografii do spektakli Teatru Maska w Rzeszowie

Agnieszka Zaguła- magister sztuki , scenografka, ikonopisarka, charakteryzatorka

Dziennikarsko modowe::

Marzena Kłeczek - Krawiec  -dziennikarka Stacja Rzeszów Główny, Modna Telewizja

Piotr Kłeczek - operator, dziennikarz Stacja Rzeszów Główny, Modna Telewizja

Mariola Szopińska-  redaktor miesięcznika Day&Night

Małgorzata Leśniak- redaktor naczelna miesięcznika Day&Night

Paulina Popek- wizażystka stylistka

Kamil Dobrowolski – aktor Teatru Maska, fotograf

Natalia Zams- twórca marki Zams oraz butiku multibrandowego ReForma

Uczestnicy:

Grupą docelową będą dzieci i młodzież podzielona na 3 grupy wiekowe:

Grupy aktorsko-scenograficzno-muzyczna :

I grupa najmłodsza: 10- 12 lat

II grupa średnia: 13-15 lat

III grupa najstarsza: 16- 19 lat

Każda grupa wiekowa codziennie będzie uczestniczyć w zajęciach aktorskich, muzycznych i scenograficznych (2 godz. z każdej dziedziny dziennie). Dzięki temu podziałowi będzie mogła uczestniczyć w kompleksowym procesie powstawania spektaklu.

Grupa modowo-dziennikarska : 13-19 lat

W ramach warsztatów dziennikarskich uczestnicy programu Lato w Teatrze będą mieli możliwość poznania pracy dziennikarza modowego, będą tworzyć sesje fotograficzne, przygotują krótki spot reklamowy, będą prowadzić bloga projektu odwiedza redakcję gazety Day&Night.

Termin i miejsce prowadzenia warsztatów:

13-30.07.2015

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury im. Katarzyny Sobczyk w Tyczynie ul. Mickiewicza 1 36-020 Tyczyn

Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Informacji Turystycznej w Tyczynie ul. Grunwaldzka 29 36-020 Tyczyn

Kontakt: cdkiit@wp.pl 172302327

Pokazy finałowe: "LATO Z FASONEM" 30.07.2015 (czwartek) sala widowiskowa MGOK Tyczyn godz. 11:00 i 18:00

Wydarzenia towarzyszące:

18.07 - godz:9:30-16:30  -  "MODA NA TANIEC" - czyli otwarte warsztaty choreograficzne

19.07 godz. 9:00-12:00 -  MODNY I ZDROWY TARG SNIADANIOWY - czyli kiermasz wyrobów lokalnych

25.07 godz. 9:30-16:30 - DRAMA - czyli otwarte warsztaty społeczne

26.07 godz. 9:30-16:30 -  TEEN SWAP- czyli wymiana  ubrań młodzieżowych - coś w szafie zalega przyjdź! Sprzedaj, wymień!

Lato w teatrze to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i  Dziedzictwa Narodowego. Jego  celem jest wspieranie idei pedagogiki teatralnej.

Koordynacja projektu:  Zakia Cieślicka-Majka  CDKiIT w Tyczynie tel. 172302327.

Projekt finansowany ze środków:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego http://www.mkidn.gov.pl/

Projekt koordynowany przez:

Instytut Teatralny im. Z.Raszewskiego http://www.instytut-teatralny.pl/

Pod patronatem portalu:

e-teatr.p lhttp://www.e-teatr.pl/pl/index.html

PEŁNY OPIS PROJEKTU:

Lato w teatrze http://www.latowteatrze.pl/

Jest to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie,
realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest
wspieranie idei pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację
dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń dla pedagogów teatru
oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.
W aktualnej ósmej edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski – 24
organizacje pozarządowe i 17 samorządowych instytucji kultury. Po raz pierwszy został
wydzielony moduł Lato w teatrze + przeznaczony dla beneficjentów, którzy realizowali projek