Uroczystość Patriotyczna o okazji Święta Niepodległości - Tyczyn - 11.11.2018r.

11 listopada br. obchodziliśmy bardzo ważną rocznicę, którą było 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Oficjalne uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Kościele Parafialnym w Tyczenie odprawiona w intencji Ojczyzny. Mszę Św. koncelebrował Ks. Proboszcz Marian Czenczek oraz
Ks. Łukasz Ślęczkę. W uroczystościach udział wzięły władze samorządowe z na czele burmistrzem Tyczyna Januszem Skotnickim, dyrektorzy szkół, przedstawiciele stowarzyszeń i instytucji z terenu Gminy, Orlęta oraz mieszkańcy gminy. W tak ważnej dla nas Polaków uroczystości nie mogło również zabraknąć pocztów sztandarowych Gminy Tyczyn, Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu całej gminy oraz szkół.

Po Mszy Świętej wszyscy uczestnicy wraz z Orkiestrą Dętą WSK PZL Rzeszów udali się pod Pomnik Czyny Patriotycznego aby złożyć kwiaty i oddać hołd poległym, którzy walczyli o wolną Polskę. Kolejną część uroczystości odbyła się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury im. Katarzyny Sobczyk w Tyczynie, po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Burmistrz Tyczyna – Pan Janusz Skotnicki przywitał wszystkich gości
i mieszkańców i wygłosił okolicznościowe przemówienie. Bardzo ważnym punktem uroczystości był okolicznościowy program pt. „Pisk Białego Orła” przygotowany przez dzieci z Publicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Św. Dominika w Tyczynie. Montaż słowno – muzyczny w wykonaniu najmłodszych mieszkańców naszej gminy wywarł na licznie zgormadzonej publiczności ogromne wrażenie. Na wielu twarzach można było zauważyć olbrzymią zadumę oraz łzy wzruszenia. Po występach najmłodszych na tyczyńskiej scenie zaprezentował się Zespół Śpiewaczy „Tyczyniacy” przy akompaniamencie Pana Jana Muchy, który wraz ze zgromadzoną publicznością wykonał najpopularniejsze pieśni i piosenki patriotyczne m.in. „Piechota”, „Jakem maszerował”, „Pierwsza brygada”. W tym ważnym dniu odbyło się również wręczenie nagród za rodzinny konkurs plastyczny pt. „ POLSKA- KOCHANA, WOLNA OJCZYZNA”, organizowany przez Publiczne Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Św. Dominika,  w ramach realizacji kolejnego zadania z Międzynarodowego projektu Edukacyjnego „ Piękna Nasza Polska Cała”. Prace nagrodzonym dzieci można było obejrzeć na wystawie w holu MGOK w Tyczynie.

Ostatnim punktem obchodów w samo południe było wspólne odśpiewanie Hymnu Polski w ramach ogólnopolskiej akcji Niepodległa do Hymnu!

Relację z tych wydarzeń możecie Państwo oglądnąć na naszym profilu na Facebook, serdecznie zapraszamy!